شمال: ۸۸۷۸۹۱۰۰

شرق : 77262100  

غرب : ۴۴۲۶۲۲۶۰

خانه » حشره گوشخیزک

حشره گوشخیزک

گوشخیزک

نام لاتین : Earwigs

نام علمی : Dermaptera

گوشخیزک ها چه شکلی هستند ؟

گیره یا پلاکارد

گوشخیزک ها حشرات عجیب و غریبی هستند که دارای دو تا تیغه تیز پاره کننده هستند که از آخر شکم آنها خارج شده است . این حشرات تا حدودی تهدید کننده هستند اما آنها سمی نیستند و باعث انتقال بیماری نمی شوند و نمی توانند آن را گسترش دهند .

نام 

به این گوشخیزک حشره دو دم یا حشره دودومی نیز می گویند .

اندازه

بسته به انواع گوشخیزک ، بزرگسالان بین 25 تا 25 میلی متر اندازه دارند .

بال

آنها حشرات بلند و باریکی هستند و دو جفت بال دارند . Dermaptera به معنای بال های پوست می باشد و این به دلیل ظاهر چرمی بال هاست و بالهای بالایی معمولا تحت بالهای جلو قرار می گیرند .

گوشخیزک چیست ؟

در ایالات متحده بیش از بیست گونه از گوش خیزک وجود دارد . بعضی از گونه ها مایع بوی بد تولید می کنند که برای دفاع از خود استفاده می کنند . گوشخیزک ها یک نوع عطر تولید می کنند . دانشمندان بر این باورند که بوی خاص به دلیل ازدحام آنها در یک جاست و برای دفاع از خود تولید کرده اند .

در مورد این حشرات خرافاتی وجود دارد که آنها در هنگامی که خواب هستید به داخل گوش شما می روند . این فقط یک افسانه است و هیچ گونه منطق علمی ندارد . گوشخیزک ها بسیاری از مردم را به خاطر پلاکاردها یا همان تیغ هایی که در پشت شکم خود دارند می ترسانند . حشره گوش خیزک از این گیره ها برای دفاع و نجات خود استفاده می کنند .

حشره گوشخیزک

گوشخیزک ها چطور و کجا زندگی می کنند ؟

در زیست شناسی مانند هر نوع حشره دیگری از حشرات با گونه های مختلف متفاوت است . اکثر انواع گوشخیزک ها به طور کلی ترجیح می دهند در مناطق خنک نباشند . اگر شرایط مناسب باشد ، این حشره می تواند یک آفت بزرگ باغ باشد . اگر پوشش کافی زمین ، خاک مرطوب و مواد غذایی وجود داشته باشد ، آنها به خوبی عمل می کنند .

عادات غذایی گوشخیزک

گوشخیزک به طور معمول بر روی جوانه های زنده و یا پوشش گیاهی فرو می رود و در موارد نادر برخی از گونه این حشره گوشخوار هستند .

حرکت گوشخیزک ها

آنها نسبتا سریع حرکت می کنند . هنگامی که در بستر زمین حرکت می کنند سریعا فرار می کنند .

فعالیت گوشخیزک 

گوشخیزک در شب فعال هستند در طول روز در شیارها در مناطق مرطوب پنهان می شوند . آنها در کنار سنگ ها و در گلدان ها قسمت کود گیاهی گلدان زندگی می کنند . گوشخیزکها گیاهان و حشرات را می خورند .

نور یا روشنایی و گوشخیزک ها

گوشخیزک به نور چراغ جذب می شود . آنها در شبهای تابستان می توانند در حیاط و حیاط خلوت مزاحمت ایجاد کنند و در صبح آنها زیر چیزهایی مانند بالشتک هایی که از شب در حیاط باقی مانده جمع می شوند .

حشره گوشخیزک

چگونه می توانم گوشخیزک را بگیرم ؟

شرکت سمپاشان برای کمک و مدیریت کنترل آفات راه کارهایی را در نظر گرفته است که برای هر شرایطی راه حل ویژه خاص خود را دارد تا شما را برای همیشه از این حشرات و آفات مزاخم خلاص کند .

علائم وجود گوشخیزک در محیط زندگی شما :

شما باید آنها را در مکان هایی که آب وجود دارد پیدا کنید مثل : آشپزخانه ، حمام و در کنار رخت های خیس پیدا کنید . گوشخیزک ها در بعضی مواقع در اتاق خواب و پذیرایی منزل نیز یافت می شود . آنها معمولا در همه جای خانه پیدا می شوند اما آلودگی ناشی از وجود آنها خیلی کم است و به ندرت اتفاق می افتد .

تولید مثل گوشخیزک :

تخم گوشخیزک ماده معمولا بین 30 تا 50 می باشد ، اما تعداد واقعی آنها به گونه ها بستگی دارد . تخم گوشخیزک تا چهار سالگی بالغ می شوند . گوشخیزک های کوچکتر شبیه بزرگسالان هستند و فقط بال ندارند .

از بین بردن گوشخیزک :

مهمترین کار برای از بین بردن گوشخیزک منهدم کردن مکان مخفی آنهاست . اگر آنها را ببینید استفاده از حشره کش راه مناسبی نیست . و کارهایی وجود دارد که کارشناسان سم پاشی می تواند انجام دهد .

از بین بردن شرایط زندگی برای گوشخیزکها :

پاکسازی : حرکت دادن اجسام و دکور های ثابت مانند سنگ های تزئینی و همچنین جابجایی و مرتب کردن هیزم ها از اطراف خانه .

حذف خاک : ایجاد یک منطقه در کنار پایه و اساس که عاری از کود گیاهی ، برگ‌های مرده و دیگر مواد آلی است . منطقه خشک باید ۶ تا ۱۲ اینچ باشد تا از وجود گوشخیزک در امان باشد .

درختان : بریدن درختان و درختچه ها که باعث ایجاد منطقه مرطوب و سایه می شوند .

اطراف خانه : برای اطمینان می توانید اطراف خانه را بررسی کنید . سیستم های آبیاری را تنظیم کنید تا در روز صبح آبیاری کنند و اجازه بدید باغ شما در طول روز خشک شود .

نور و روشنایی : چراغ فضای باز حیاط خانه را روشن کنید تا حشرات از خانه دور شوند . اگر متوجه شدید در حرکت حشره تغییری یافت نشد رنگ نور را از زرد به سفید تغییر دهید چرا که برای آنها جذابتر است .

خشک بودن مناطق مرطوب : از یک رطوبت گیر استفاده کنید و مکان زندگی خود را خشک نگه دارید .

مجوز سمپاشی بین المللی سمپاشان
مجوز سمپاشی وزارت بهداشت و گواهینامه بین المللی سمپاشان

درخواست کمک از سمپاشان :

بهترین راه برای جلوگیری از وجود این حشرات کمک از شرکت سمپاشی می باشد که مراحلی از جمله : بازرسی ، شناسایی و کنترل را انجام خواهند داد .

نکته مهم :

اگر با این حشرات مواجه شدید با شرکت سمپاشان تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان محل شما را از این آفات پاکسازی کند . یکی از تخصص های شرکت سمپاشي در تهران که در همه مناطق تهران دارای شعبه و در دسترس است از بین بردن آفت گوشخیزک می باشد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا