شمال: ۸۸۷۸۹۱۰۰

شرق : 77262100  

غرب : ۴۴۲۶۲۲۶۰

خانه » انتقال بیماری مالاریا از طریق پشه

انتقال بیماری مالاریا از طریق پشه

انتقال بیماری مالاریا از طریق پشه

پشه‌ های ماده در هنگام خونخواری از انسانهای مبتلا به مالاریا به انگل مالاریا آلوده می‌شوند و پس از آن می توانند از طریق نیش خود انگل را به انسانهای دیگر انتقال دهند اما خودشان بیمار نمی‌شوند.

گروه تحقیقاتی دانشگاه جان هاپکینز John Hopkins معتقدند ژنی بنام SPRN6 پشه را در دفاع از خودش قادر می‌سازد . کشفی که می‌تواند در جنگ علیه مالاریای انسانی کمک کند . دکتر مارسلو ژاکوب لورنا به نشریه آکادمی ملی علوم گفته است : به تحقیقات بیشتری نیاز است اما ما طرح هایی برای بکارگیری این دانش در توسعه رویکردهای تازه جهت کنترل این بیماری داریم.

دانشمندان امیدوارند افشانه ‌هایی شیمیایی را بسازند که موجب مشخص ‌شدن ژن SPRN6 در پشه‌های آلوده شود. در نتیجه این پشه ‌ها دیگر در هنگام نیش ‌زدن یک تهدید واقعی برای انسانها نخواهند بود . با توجه به دو نوع پشه آنوفل استفنسی و آنوفل گامبیه ، دکتر ژاکوب لورنا و همکاران دریافتند ژن SPRN6 بطور نرمال در آنها خاموش است. اما هنگامی که پشه‌ ها به انگل مالاریا آلوده می‌شوند این ژن فعال می‌شود . آنها برای درک نقش این ژن به رخداد ها توجه کردند که در هنگام تلاش برای خاموش نگهداشتن این ژن دریافتند که تعداد انگل های مالاریا در پشه‌ های آنوفل استفنسی سه برابر افزایش یافت . با برداشتن کامل ژن  SPRN6 ، روندی طبیعی که بواسطه آن پشه‌های آنوفل گامبیه خود را از از شر انگل های مالاریا نجات می‌دهند ، دچار تاخیر شد.

حشره پشه

دکتر آلیستر کرایگ Alister Craig دانشکده طب گرمسیری لیورپول می گوید : تعدادی ژن یافت شده‌ است که به نظر ‌می‌رسد به پشه‌ ها در دفاع علیه انگل مالاریا کمک می‌کنند . وجود راه های متعدد در متوقف ‌کردن مالاریا اهمیت دارد. این نوع تحقیق واقعا در این زمینه سودمند است. استفاده از سیستم ایمنی میزبان و سایر راهکارها همچون پشه ‌بند و داروهای ضد مالاریا برای شکست دادن بیماری ، موضوع جالبی است .

پروفسور پاول اگلستون Paul Fggleston استاد حشره‌ شناسی ملکولی در دانشگاه کیل Keel هم می‌گوید : این آخرین پرده نمایش ، فراهم ‌آورنده ، بینش و شناختی تازه و مهم از مکانیسم هایی است که پشه ‌ها به این وسیله با انگل های مالاریا برخورد و معامله می‌کنند . اما هنوز باید منتظر ماند و دید که آیا دستکاری در فعالیت ژن SPRN6 در آنوفل گامبیه می‌تواند در کنترل انتقال بیماری انسانی نقشی ایفا کند یا خیر . این ارگانیسم ها میلیون ها سال فرصت داشته ‌اند تا بازی خود را بهبود بخشند و از ما به عنوان دانشمند انتظار می‌رود که به همان اندازه در کلک‌ زدن به آنها جاه‌ طلب باشیم .

دکتر جو لاینز JO Lines از دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن اظهار می‌دارد : امکان دارد که انگل بتواند دچار تحول شود و راهی را برای مقابله با چنین مکانیسمی پیدا کند .

مجوز سمپاشی بین المللی سمپاشان
مجوز سمپاشی وزارت بهداشت و گواهینامه بین المللی سمپاشان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا