شمال: ۸۸۷۸۹۱۰۰

شرق : 77262100  

غرب : ۴۴۲۶۲۲۶۰

خانه » حشره هزارپا چیست ؟

حشره هزارپا چیست ؟

حشره هزارپا گاهی به خاطر تعداد زیاد جفت پاهایش هزارپا و صد پا نامیده می‌شوند. آن‌ها در سراسر جهان به طور گسترده توزیع شده‌اند. هزارپایان به خاطر فعالیت شبانه این آفات و سرعتی که حرکت می‌کنند، به ندرت توسط انسان‌ها دیده می‌شوند. بیشتر هزارپاها بیش از یک سال و تا شش سال زندگی می‌کنند. در این مطلب برخی از خصوصیات و مشخصات این حشره را شرح می دهیم:

مشخصات ظاهری هزارپا

رنگ : زرد مایل به قهوه ای تیره

تعداد پاها : 15 تا 177 جفت

شکل : طویل ، صاف ، کرم مانند

اندازه: 4 تا 152 میلی متر طول

ناحیه : سراسر جهان

عکس هزارپا گوشتخوار
عکس هزارپا گوشتخوار

هزارپاها چه شکلی هستند؟

هزارپاهای خانگی به راحتی با پاهای کشیده و جفت خود تشخیص داده می‌شوند. آن‌ها در واقع می‌توانند از ۱۵ تا ۱۷۷ جفت پا با یک جفت در هر بخش، بسته به نوع خود داشته باشند. به طور شگفت‌انگیز، این موجودات همیشه تعداد عجیبی از جفت پا دارند.

به طور کلی، بدن یک هزارپا معمولا به رنگ قهوه‌ ای تیره در رنگ، و گاهی با نوارهای تیره ‌تر یا نشانه‌های تیره‌ تر بر روی خود است. سر هزارپا یک جفت شاخک بلند و حساس پوشیده از موهای انبوه دارد. آن‌ها دهان‌های کوچک دارند و دارای ساختارهای بزرگ پنجه مانند هستند که حاوی یک غده زهر هستند. در حقیقت، برخی از هزارپا چشمان مرکب دارند که شامل حدود ۲۰۰ واحد نوری است، در حالی که برخی دیگر یک چشم‌ ساده در هر طرف دارند یا حتی بعضی از ان ها چشم ندارند.

دوگونه حشره هزارپا با مشخصات ظاهری متفاوت وجود دارند. گون های معمولی این حشره که خانگی هستند و با نام the Scutigera house شناخته می شوند. این هزارپاها در حدود 25 تا 38 میلی متر طول دارند و بدن آن ها به رنگ زرد با سه نوار سیاه رنگ است و آن ها 15 جفت پا دارند. شاخک ها و جفت پاها آخرشان طولانی تر از بدنشان است. بزرگترین هزارپا از نوع Scolopendra می باشد و ممکن است تا 15 سانتی متر طول داشته باشد. پاها و شاخک های این نوع از هزارپا معمولی کوتاه تر هستند.

نشانه های وجود هزارپا

به طور معمول هیچ نشانه مستقیمی برای پی بردن به وجود هزارپا جز دیدن خود آفت نیست. این حشرات بیشتر در گلدان ها و باغچه ها پیدا می شوند و شب ها فعالیت دو چندانی دارند.

راه های از بین بردن هزارپا

موثرترین راه برای جلوگیری از هجوم و از بین بردن هزارپا ، کاهش میزان رطوبت در داخل و اطراف منزل است. تکه های برگ و باقی مانده های شاخه ها و علف ها ، سنگ ها و هر آن چه که باعث ایجاد محیط مناسب برای پنهان شدن آن ها می شود را جمع آوری نمایید. در صورت وجود هیزم ها ان ها را در جای خشک و مناسب نگهداری کنید. ایجاد تهویه کافی در زیرزمین و فضای زیر شیروانی برای از بین بردن رطوبت و همچنین بستن درز و شکاف های موجود در خانه از اصلی ترین راه های جلوگیری از ورود هزارپا به خانه است.

اگر با هجوم هزارپا در خانه مواجه شدید شما می توانید با روش های مذکور در بالا آن ها را در طول دوره چند هفته ای از بین ببرید. ولی در صورت مشاهده تعداد زیاد این حشره می توانید با کارشناسان سمپاشان برای اقدام به سمپاشی منزل خود تماس حاصل فرمایید.

عکس و تصویر هزارپا
عکس و تصویر هزارپا

سم برای کشتن هزارپا

مجموعه سمپاشان با سال ها تجربه در زمینه مبارزه با آفات که در خانه دیده می شوند و موجب آزار و اذیت افراد می شوند سم مخصوص برای کشتن هزارپا با ترکیب چندین سم قوی درست کرده است و شما می توانید سم هزارپا را با دستورالعمل استفاده از آن تهیه نمایید و از شر این حشرات برای همیشه خلاص شوید.

آیا نیش هزارپا سمی است؟

هزارپاها در شرایطی که آن ها احساس خطر کنند ، می توانند انسان را مورد گزش قرا دهند و نیش هزارپا می تواند پوست انسان را آسیب بزند و موجب تورم و درد در آن ناحیه شود همچون نیش زنبور. بعضی از گونه های بزرگتر این حشره گزیدگی دردناک تری دارند و باید با دقت کنترل شوند. همچنین نیش بعضی از گونه های هزارپا سمی هستند، ولی در حدی نیست که جان افراد را به خطر بیاندازد و در صورت گزیدگی حتما به دکتر مراجعه کنید.

عادت های هزارپا

هزارپاها معمولا در فصل سرما در شرایط محافظت شده از خود مراقبت می کنند و در طول تابستان شروع به تخم گذاری می کنند و معمولا بر روی خاک این کار را انجام می دهند. هزارپاهای ماده تا 35 تخک در یک دوره چند روزه تولید می کنند.

هزارپاها در مناطقی که رطوبت بالایی دارند مانند: تنه پوسیده درختان ، زیر سنگ ها ، زباله دان ها ، جاهایی که انبوه برگ و علف ها باشند، یافت می شوند. آن ها در زیرزمین خانه ها ، حمام ها ، و بخصوص گلدان ها دیده می شوند.

همه هزارپاها دید بسیار ضعیفی دارند و طعمه خود را از طریق حس لامسه و بویایی ردیابی می کنند. بیشتر هزارپاها گوشت خوار هستند و از طعمه هایی همچون پشه ها ، مگس ها ، عنکبوت های موجود در گلدان ها و محیط های مرطوب تغذیه می نمایند و همچنین از چوب و گیاهان تغذیه نمی کنند.

علت و فواید هزارپا در گلدان ها

نوع دیگری از هزارپاها به نام علمی Millipedes وجود دارند که برخلاف هزارپاهای معمولی که شرح داده ایم ، گیاه خوار هستند و در گلدان ها به فراوانی یافت می شوند و به دلیل شباهت نزدیک و تعداد پاهای بسیار زیاد با نوع رایج هزارپاها اشتباه گرفته می شوند. این حشرات از اجزا پوسیده گیاهان ، از جمله چوب و مواد سلولوزی تغذیه می کنند. تولید مثل این نوع هزارپا زیاد است و به دلیل ترشح یک ماده بد بو و سمی از انجا موجب ایجاد تاول در پوست انسان می شود خطرناک هسستند.

عکس و تصویر هزارپا گلدان
عکس و تصویر هزارپا گلدان

این نوع هزارپاها در انجام عملیات کمپوست بسیار مفید هستند و در حالی که آن ها به تجزه محتویات اضافی خاک کمک می کنند، آن ها نیز از گیاهان تغذیه می کنند و می توانند جوانه ها را از بین ببرند. فواید هزارپاها در گلدان وقتی است که تعداد آن ها کنترل شده باشد ولی به طور کلی آن ها بیشتر برای باغچه ها و گلدان های بزرگ که خاک بیشتری دارند مناسب تر هستند و باعث حاصل خیزی بیشتر خاک می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا