شمال: ۸۸۷۸۹۱۰۰

شرق : 77262100  

غرب : ۴۴۲۶۲۲۶۰

خانه » سمپاشی شپش

سمپاشی شپش

 اطلاعات و شناسایی حشره شپش 

این حشرات از خانواده Pediculidae هستند .

شپش ها چه شکلی هستند ؟

شپش های بزرگسال 2 تا 4.2 میلیمتر طول دارند ، بیضی و صاف هستند . آنها به رنگ خاکستری مایل به سفید هستند و در انتهای پنجه پای خود قلاب دارند.

رفتار و عادات پشه ها

شپش ها ویروس ها یا انگل هایی هستند که از پستانداران و پرندگان را شکار می کنند . گونه های متعددی از شپش ها وجود دارند ، و تنها گونه های خاصی که بر انسان متکی هستند .

بازدید رایگان و سمپاشی شپش بصورت تخصصی و همراه با گارانتی توسط کارشناسان سمپاشان تماس با 09192004096

مجوز سمپاشی بین المللی سمپاشان
مجوز سمپاشی وزارت بهداشت و گواهینامه بین المللی سمپاشان

شپش پرندگان

شپش هایی هستند که بر بدن انسان تغذیه میکنند و ممکن است بر روی درزهای لباس یافت شوند . از آنجا که پرندگان می توانند شپش داشته باشند ، پرنده ها نیز می توانند عامل پخش و انتقال حشره شپش باشند . برای از بین بردن این نوع شپش از قرص شپش نیز استفاده می کنند.

شپش سر

شپش سر از شایع ترین انگل انسانی است و این عدم پاکیزگی را نشان نمی دهد . شپش می تواند در موهای کوتاه یا بلند وجود داشته باشد ، هرچند که آنها از موها تغذیه می کنند و به آن نیاز دارند . شپش های سر انسان اغلب در پشت گوش ها ، بالای خط مو و در پایین گردن یافت می شوند . تخم پشه بصورت دونه های سفید رنگ که به تار مو چسبیده است وجود دارد که در قسمت نزدیک به پوست سر و حوالی ریشه های مو هستند .

شپش بدن

شپش بدن شبیه به شپش سر می باشد اگر چه آنها بجای پوست خانه خود را در لباس انسان قرار می دهند . بعضی از مردم هستند که لباس خود را بطور مداوم چندین بار می پوشند و بعضی تا لباس شسته نشود آن را به تن نمی کنند . که اگر بهداشت لباس ها رعایت نشود محیط خوبی برای رشد شپش بدن می باشد . از علائم آن خارش شدید و قرمزی پوست بدن می باشد که در بعضی موارد نیش شپش می تواند منجر به عفونت پوستی شود .

راه های انتقال :

از طریق مستقیم و غیر مستقیم می باشد . الف ) مستقیم : در این روش از طریق فرد آلوده با فرد سالم باعث انتقال این نوع انگل می شود . در مکان هایی که افراد بصورت گروهی زندگی می کنند انتقال بیمای آسانتر می باشد . در مکان هایی مانند : شبانه روزی ها ، پادگان ها ، مهد کودک ، مدرسه ها مخصوصا در مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی که کودکان بیشتر در حال بازی هستند بیشتر امکان پذیر می باشد .

ب ) غیر مستقیم : در این روش لوازم شخصی فرد آلوده از جمله شانه ، حوله ، لوازم آرایش ، لوازم بهداشتی ، پوشاک ، رختخواب ، بالشت ، روسری  و… می باشد 

دمای مناسب برای وجود شپش ها :

هنگامی که دمای بدن موجود زنده در حالت مناسب نباشد آن را ترک خواهد کرد . بهترین دما برای انگل شپش بین 35 تا 39 درجه میباشد. شما می بایست قبل از تولید مثل بیشتر این آفات نسبت به سمپاشی تخصصی شپش در منزل خود اقدام نمایید.

آیا شپش بدن می تواند بیماری را گسترش دهد ؟

شپش بدن  ( Pediculus humanus )می توانند بیماری واگیردار تیفوس اپیدمی ( Rickettsia prowazekii )  ، تب خندق (Bartonella quintana  ) و تب (Borrelia recurrentis ( را گسترش دهد . اگرچه تیفوس دیگر شایع نیست ، اما شیوع این بیماری هنوز هم در طول جنگ ، نا آرامی ها ، بلایای طبیعی و یا در گوشه زندان هایی که مردم در شرایط غیر بهداشتی زندگی می کنند ، رخ می دهد . تب تیفوس در مناطقی که بهداشت نباشد ، فقر مزمن وجد داشته باشد  و یا جنگ و زلزله رخ دهد امکان دارد که در بین عموم مردم شایع شود .

از طریق تماس مستقیم فرد سالم با یک فرد مبتلا به نیش شپش و آلودگی شپش از طریق تماس با لباس ، تخت ، کتانی یا حوله و… آلودگی گسترش می یابد . با این حال در کشورهایی که دسترسی به آب و بهداشت مناسب ندارند بیشتر است . تنها راه خلاصی بصورت کامل فقط بصورت سمپاشي شپش سر می باشد . با سم پاشی کردن می توانید از زیاد شدن و تخم ریزی آنها جلوگیری کنید .

سمپاشی شپش

تولید مثل شپش

تکثیر و توسعه شپش ها بسته به نوع گونه های آن متفاوت است. شپش های ماده 50-100 تخم شپش را تولید می کنند که آنها را به سر انسان می دهد و در نوع شپش های بدن حدود 200 تخم در لباس یک شخص جای میگیرد و ذخیره می شود .

اقدامات کنترلی برای جلوگیری از آلودگی :

– به هیچ عنوان از لوازم شخصی دیگران استفاده نکنید . مخصوصا : حوله ، لباس ، روسری ، شانه ، کلاه و…

– به طور مرتب لباس خود را بشویید

– لباس خود را حتما خشک کنید و اتو کنید و همچنین به اندازه نیاز در معرض آفتاب قرار دهید

– بطور مرتب استحمام کنید و پاکیزه باشید

– اگر مبتلا شدید رشک یا همان تخم شپش را از خود جدا کنید و مطمئن شوید از حشره بر روی سطح مورد هجوم باقی نمانده باشد

– در صورت نیاز از محلول پرمترین ، سم شپش – قرص شپش استفاده کنید 

نشانه های آلودگی شدن به حشره شپش

علائم شپش ها ممکن است شامل التهاب پوست و خارش شدید و پوسته پوسته شدن سر یا علائم وجود داشتن حشره های ریزسفید رنگ در لباس یا مو می باشد . جوجه های شپش یک شاخص مهم برای شپش سر هستند .

خارش شدید ناشی از یک واکنش آلرژیک به نیش های حاوی ویروس است علائم رایج این آلودگی ها چربی بدن است . همانند سایر عفونتها شپش ، خارش شدید منجر به خراشیدن می شود و می تواند باعث زخم ها و عفونت باکتریایی پوست شود . هنگامی که آلرژی های بدن به مدت طولانی ادامه پیدا می کند ، مناطق زیادی از پوست تیره تر می شوند ، به ویژه در وسط بدن ، ایجاد یک بیماری به نام “بیماری وگانبات” را ایجاد می کند . بهترین راه برای خلاصی سم پاشی شپش می باشد که بطور کامل حشره را نابود کند .

درمان شپش سر و بدن

اگر دچار این بیماری و مشکل شدید برای درمان قطعی شپش با استفاده از شانه از جنس چوب با دندانه های ریز و سم شپش سر میتوانید از شر این حشره خلاص شوید . باید داروی مخصوص را از داروخانه محل زندگی خود تهیه کنید که نام آن محلول پرمترین می باشد و در حمام بدون استفاده از صابون و یا هر ماده شیمیایی دیگر موها و بدن و یا لباس خود را با محلول مخصوص شستشو دهید و از شانه چوبی برای شانه کردن موها استفاده کنید . بعد از استحمام یک پارچه سفید پهن کنید و به خوبی موها را از ریشه شانه کنید تا موجودات به شانه بچسبند و از سر شما جدا شوند . اگر مقداری از حشره بر روی موها ماند باید با دست دونه دونه آنها را از خود جدا کنید . تمامی لباس ها ، روسری ، کلاه و کتانی و… خود را به خوبی حدود 30 دقیقه با آب جوشانده شود تا شپش و رشک موجود از بین برود . این داروهای ضد آکنه که در داروخانه ها در دسترس هستند به راحتی شما را از این حشرات خلاص خواهد کرد و دشمن شپش هستند . در صورت ایجاد عفونت پوستی سر و بدن حتما به پزشک معالج رجوع  کنید .


مطالب مرتبط :

سم شپش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا